Home / Donanım / Milli İşlemci ‘Çakıl’ Geliyor ! Bakan Varank Açıkladı !

Milli İşlemci ‘Çakıl’ Geliyor ! Bakan Varank Açıkladı !

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank , silah sistemlerimizde kullanılan yabancı teşhirli mikroişlemcilerin yerini alabilecek hızda olan ülkemize özgü milli bir işlemci tasarlandığını duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank , TÜBİTAK‘ın Gebze bölgesinde bulunan Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ne doğrudan bağlı olan önemli bir laboratuvarımızı ziyarette bulundu.Bilgi güvenliği üzerinde yapılan önemli gelişmeleri inceleyen Bakan Varank kendi ürettiğimiz ülkemize özgü ‘Çakıl’ adındaki milli mikroişlemcinin silahlarda kullanılan yabancı mikroişlemcilerin yerini alacağını duyurdu.

Milli Mikroişlemci projesi silahlarımızda kullandığımız yabancı mikro işlemcilerin yerini alabilecek hızda ve daha az güç tükettiği hakkında bilgiler verildi. Varank lisansı ve satış haklarının ülkemize ait olacağını da vurguladı.’Çakıl’ Savunma Sanayi başkanlığı tarafından onay aldı.Bir sonraki turda ikinci aşamaya geçilecek ve ‘Çakıl’ mobil cihazlarda çok çekirdekli olarak kullanılabilecek.

Bakanın başka bir açıklamasında BİLGEM’de gençlere eğitim verileceğini duyurdu.Bir sözünde  “Burada yetişecek gençler, Milli Teknoloji Hamlesi’nin önemli bir parçası olacak”  diye duyurdu.Bir çok askeri alan ağlarında IP ağlarında güvenliği sağlayan 10 Gbit/s veri işleme gücüne sahip olan yeni modeli inceleyen Varank , yeni geliştirilen bu prototipin performansında oldukça memnun olduğunu da belirtti.

About ilhansylmz

Check Also

İnstagram Son Dakika İnstagramda Neler Değişti ?

Dünyaca ünlü olan milyonlarca kullanıcısı olan sosyal medyanın kralı Instagram’a yeni yıla girerken yeni bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir